تحویل اکسپرس

تحویل فوری و سالم محصول

پرداخت مطمئن

پرداخت از طریق درگاه معتبر

ضمانت کیفیت

تضمین بالاترین کیفیت محصولات

پشتیبانی

پشتیبانی تلفنی

انتفاضه الاقصیشناسه محصول: 1015784
موجود

انتفاضه الاقصی

برای مشاهده ضمانت خرید روی آن کلیک نمایید

قیمت : 5200تومان

برچسب ها :

انتفاضه الاقصی

انتفاضه الاقصی

نام فایل : انتفاضه الاقصی

فرمت : .doc

تعداد صفحه/اسلاید : 17

حجم : 118 کیلوبایت


انتفاضه
انتفاضه واژه اي است كه از سال. 1366 ش وارد واژگان انقلابي سياسي مصطلح روزمره شده است. تا پيش از اين لفظ انتفاضه فقط در كتابهاي لغت مشهود بود ولي با خيزش توده هاي مسلمان فلسطين و استمرار آن امروز شايد كمتر كسي باشد كه نسبت به انتفاضه (قيام اسلامي فلسطين) بي اطلاع باشد. فلسطينيان معترض و خشمگين نسبت به نيروهاي اشغالگر در مقابله با صهيونيست ها از سنگ استفاده مي كردند و با پرتاب سنگ به طرف اشغالگران از خودشان دفاع مي كردند به اين جهت از انتفاضه به عنوان انقلاب سنگ نيز ياد شده است.
در تاريخ معاصر فلسطين از آغاز اشغالگري اسراييل تاكنون چهار انتفاضه رخ داده كه عمر سه انتفاضه در طي سالهاي 1300 1312 1318 نسبتا كوتاه بوده و به شكست انجاميد در واقع روند سه انتفاضه در همان مقطع اول تاريخ معاصر فلسطين بوده است. اما از انتفاضه اي كه از سال 1366 شروع شد به عنوان انتفاضه بزرگ ياد مي شود كه همچنان ادامه دارد.
انتفاضه داراي دو ويژگي اصلي است: مردمي بودن و اسلامي بودن در واقع با شروع انتفاضه فلسطينيان پس از چهل سال در موضع تهاجمي و اسراييل در موضع تدافعي قرار گرفت. امنيت داخلي اسراييل به شدت به خطر افتاد و همين امر ضرورت طرح حل مساله فلسطين را براي اسراييليها مطرح ساخت. انتفاضه توانست چند محور اساسي را در تحولات فلسطين ايجاد كند:
1 ـ ميدان مبارزه با اشغالگران را پس از سالها بار ديگر به داخل سرزمينهاي اشغالي هدايت كرد. اين درحالي بود كه تعيين سرنوشت مردم فلسطين در مذاكرات ديپلماتيك پشت درهاي بسته توسط ديپلمات هاي عربي و غربي خارج از اراضي اشغالي رقم مي خورد.
2 ـ انتفاضه سبب شد عنصر فلسطيني را در موضعي قرار دهد كه ديگر نه تنها حكم طرف مغلوب را نداشته باشد بلكه در بسياري از مقاطع شرايط خاصي را به دشمن خود تحميل كند.
3 ـ انتفاضه همچنين به گروههاي فلسطيني خارج از سرزمينهاي اشغالي نيز اعتبار بخشيد. به عنوان مثال ساف را از بن بستي كه در آن درگير بود نجات بخشيد انتفاضه باعث شد كه صهيونيست ها در موضع دفاعي قرار بگيرند و براي خاموش كردن انتفاضه به سازمان آزاديبخش فلسطين امتياز بدهند. در واقع يكي از علل پيشرفت اوليه روند سازش در خاورميانه و امضا توافق اوليه بين ساف و اسراييل خطرات انتفاضه و گسترش قيام فلسطيني هاي مناطق اشغالي بود.
در آستانه امضا پيمان «غزه ـ اريحا» اسحاق رابين در پاسخ به پرسشهاي چند تن از اعضاي كميسيون دفاع اسراييل تاكيد كرد كه نفوذ گروههاي اسلامي در سرزمينهاي اشغالي هر روز گسترش بيشتري مي يابد و اين امر براي اسراييل خطرناك خواهد بود. رابين گفت طرفداران خميني مي كوشند تا جناحهاي معتدل جنبش فتح را از صحنه خارج سازند. ]امام [ فلسطيني
در همين زمينه روزنامه آمريكايي «ساينس مانيتور» پس از امضاي پيمان غزه ـ اريحا نوشت: «اگر به خاطر مسلمانان راديكال نبود صلح بين اسراييل و ساف هرگز به وقوع نمي پيوست...» از شگفتي هاي قضيه اين است كه طرفين معاهده يعني اسحاق رابين و عرفات هر دو از ترس يك دشمن مشترك كه همان اسلام سياسي راديكال باشد مجبور به امضاي قرارداد صلح شدند.
كارشناسان غربي در تحليل خود از چگونگي امضاي پيمان سازش اعلام كردند كه اوج گيري انتفاضه هم صهيونيست ها و هم ساف را تهديد مي كرد و آنها را متقاعد كرده بود كه اگر فرصت پيش آمده در گفتگوهاي جاري را تبديل به يك صلح و توافق واقعي نكنند در بلند مدت هر دو ضرر خواهند كرد.
همچنين پراودا در بخشي از مقالات خود در اين باره نوشت: «اسراييل درصدد بود تا از انتفاضه و تبعات آن رهايي يابد. انتفاضه خسارات سنگيني را براي اسراييل به وجود آورده است. اسراييل ناگزير به پيدا كردن راه حلي براي انتفاضه بود. صلح اسراييل و عرفات مي توانست ابعاد انتفاضه را محدود سازد و اين مطلوب اسراييل است. اسراييل هر روز در سرزمينهاي اشغالي تلفات مي داد و در وضعيت بغرنجي به سر مي برد و بسياري از امكانات نظامي و اقتصادي اش را صرف رويارويي با انتفاضه كرده بود لذا اسراييل فكر مي كند كه از طريق صلح با عرفات مي تواند انتفاضه را خاموش كند.
 
علل و پيش زمينه هاي انتفاضه
 
1 ـ پيروزي انقلاب اسلامي ايران:
وقوع انقلاب اسلامي ايران نقش مهمي در تقويت و گسترش بيداري و خيزش اسلامي در كشورهاي اسلامي داشته و همواره انقلاب ايران به عنوان الگويي موفق از جنبش اسلامي مطرح بوده است.
رهبر جهاد اسلامي فلسطين در اين رابطه مي گويد: «هيچ چيز به اندازه انقلاب امام خميني (ره) نتوانست ملت فلسطين را به هيجان آورد و احساسات آنها را برانگيزد و اميد را در دلهايشان زنده كند. با پيروزي انقلاب اسلامي ايران ما به خود آمديم و دريافتيم كه آمريكا و اسراييل نيز قابل شكست هستند. ما فهميديم كه با الهام از دين اسلام مي توانيم معجزه بسازيم و از اين رو ملت مجاهدمان در فلسطين انقلاب اسلامي و جمهوري اسلامي را به ديده تقدير مي نگرند و امام خميني را از رهبران جاويد تاريخ اسلام مي دانند».
«زياد ابوعمرو» درباره حركت اسلامي در كرانه باختري و نوار غزه چنين نوشته است: «ترديدي نيست كه ازدياد نفوذ گرايشهاي ديني در خارج از اراضي اشغالي مانند ايران و مصر و لبنان... اثر آشكاري بر مردم كرانه باختري و نوارغزه داشته است.» نقش امام خميني در نهضت فلسطين دو اثر مهم به همراه داشت: «اول هدايت قيام به سمت انگيزه هاي اسلامي و ديگري حمايت مسلمانان انقلابي جهان از اين نهضت.
 
2 ـ نااميدي از سازمانها و گروههاي فلسطيني به ويژه سازمان آزاديبخش فلسطين:
ساف به تدريج از قاطعيت اوليه تهي شد و پس از خروج از لبنان در تلاش براي حفظ خويش به عنوان تنها نماينده فلسطين اسير سياستهاي دولتهاي منطقه شد و به تدريج به سازش با دشمن صهيونيستي روي آورد؛ هر چند سعي نمود در چارچوب سياستهاي آمريكا و اسراييل حقوق ظاهري براي مردم فلسطين كسب نمايد.
اعلام كهنگي منشور ساف از سوي عرفات به رسميت شناختن قطعنامه 242 و 338 سازمان ملل و به تبع آن شناسايي موجوديت اسراييل از سوي ساف و انصراف از مشي مسلحانه موجب شد تا اميد ناچيزي كه فلسطينيها نسبت به اين سازمان داشتند به نااميدي تبديل شود و سعي كنند با تكيه بر خويش به مبارزه عليه دشمن بپردازند. به اين ترتيب با پيوند ساف به قطار صلح و پيگيري راه حلهاي مسالمت آميز و تنازل از مواضع اوليه ـ و يا به عبارت بهتر جايگزين شدن شاخه زيتون به جاي تفنگ نهال انتفاضه جوانه زد و روز به روز بارورتر شد.
 
3 ـ نااميدي مردم فلسطين از دولتهاي عرب منطقه براي اقدام مستقيم:
به گفته ابواياد «تمام انقلابي هايي كه در فلسطين شكل گرفته اند در پايتخت هاي عربي دفن شده اند دولتهاي عرب نسبت به فلسطيني ها علاقه اي بسيار ابراز مي دارند و وعده و وعيد فراوان مي دهند اما از كمك واقعي و عملي خبري نيست».
...

خرید آنلاین


سایر محصولات

انتفاضه الاقصينام فایل : انتفاضه الاقصي
فرمت : .doc
تعداد صفحه/اسلاید : 17
حجم : 118 کیلوبایت
انتفاضهانتفاضه واژه ای است كه از سال. 1366 ش وارد واژگان انقلابی سیاسی مصطلح روزمره شده است. تا پیش از این لفظ انتفاضه فقط در كتابهای لغت مشهود بود ولی با خیزش توده های مسلمان فلسطین و استمرار آن امروز

ادامه مطلب  
تحقیق انتفاضه الاقصي


فایل : wordقابل ویرایش و آماده چاپتعداد صفحه :23 انتفاضهانتفاضه واژه ای است كه از سال. 1366 ش وارد واژگان انقلابی سیاسی مصطلح روزمره شده است. تا پیش از این لفظ انتفاضه فقط در كتابهای لغت مشهود بود ولی با خیزش توده های مسلمان فلسطین و استمرار آن امروز شا

ادامه مطلب  
تحقیقی درباره تاریخ و مردم فلسطین


بسم الله الرحمن الرحیم -فرمت فایل : word (با قابلیت ویرایش ) – تعداد صفحه :62 صفحه -        فهرست مطالب                 

ادامه مطلب  
تحقیق در مورد حدیث معراج


لینک دانلود و خرید پایین توضیحات
دسته بندی : وورد
نوع فایل :  .doc ( قابل ویرایش و آماده پرینت )
تعداد صفحه : 28 صفحه
 قسمتی از متن .doc : 
 
2
‏عده ای معتقدند که معراج دوازده سال بعد از بعثت وقوع یافته است و گروهی زمان مع

ادامه مطلب  
پاورپوینت قبه الصخره طاهره شیری


 دسته بندی : پاورپوینت نوع فایل:  ppt _ pptx ( قابلیت ویرایش )  قسمتی از اسلاید پاورپوینت :  تعداد اسلاید : 26 صفحهبسم الله الرحمن الرحیم قبه الصخره (69هجری قمری) موقعیت بنا: حرم شریف شام

ادامه مطلب  
دانلود پاورپوینت قبه الصخره طاهره شیری


دسته بندی : پاورپوینت نوع فایل:  ppt _ pptx ( قابلیت ویرایش متن )فروشگاه فایل » مرجع فایل قسمتی از اسلاید متن ppt :  تعداد اسلاید : 26 صفحهبسم الله الرحمن الرحیم قبه الصخره (69هجری قمری) مو

ادامه مطلب  
دانلود پاورپوینت درمورد قبه الصخره طاهره شیری


 دسته بندی : پاورپوینت نوع فایل:  ppt _ pptx ( قابلیت ویرایش )  قسمتی از اسلاید پاورپوینت :  تعداد اسلاید : 26 صفحهبسم الله الرحمن الرحیم قبه الصخره (69هجری قمری) موقعیت بنا

ادامه مطلب  
پاورپوینت مساجد دوره اسلامی (پروژه درس آشنایی با معماری اسلامی)


         نوع فایل: power pointقابل ویرایش 116 اسلاید توجه: این پاورپوینت دارای اشکال مختلف از مطالب فوق می باشد. چکیده:موقعیت بنا: مسجد ریحان در بخش مرکزی شهر

ادامه مطلب  
تاریخچه مسجدنام فایل : تاریخچه مسجد
فرمت : .doc
تعداد صفحه/اسلاید : 36
حجم : 16 مگابایت
مقدمه:تاریخچه مسجد :حضرت ابراهیم به فرمان خدا، خانه کعبه را بنا نهاد تا موحدان و خداپرستان، عبادتگاههای در خور و شایسته داشته باشند. بعدها صومعه ها کلیساها و کنیسه ها، مکان عبادت پیروان ادیان گوناگون بود. در

ادامه مطلب  
تحقیق در مورد تاریخ فلسطین


فرمت فایل :word (لینک دانلود پایین صفحه) تعداد صفحات 60صفحه   از آغاز انتفاضة الاقصي تا هم اكنون كه سومین سالگرد آن گرامی داشته شد، مسئله فلسطین و خروش و قیام ملت مظلوم فلسطین كه برای احقاق حق خود جانفشانی می كنند مورد توجه ویژه رسانه های گ

ادامه مطلب  
logo-samandehi