تحویل اکسپرس

تحویل فوری و سالم محصول

پرداخت مطمئن

پرداخت از طریق درگاه معتبر

ضمانت کیفیت

تضمین بالاترین کیفیت محصولات

پشتیبانی

پشتیبانی تلفنی

خانه بروجردی ها 26 صشناسه محصول: 1014527
موجود

خانه بروجردی ها 26 ص

برای مشاهده ضمانت خرید روی آن کلیک نمایید

قیمت : 3900تومان

برچسب ها :

خانه بروجردی ها 26 ص

خانه بروجردی ها 26 ص

نام فایل : خانه بروجردی ها 26 ص

فرمت : .doc

تعداد صفحه/اسلاید : 20

حجم : 1156 کیلوبایت


خانه بروجردی ها
گرمي سوزنده آفتاب کاشان وقتي که از خيابان فاضل نراقي به خيابان علوي قدم مي گذاري نم نمک صورتت را مي سوزاند. در گوشه و کنار اين خيابان بناها و خانه هاي تاريخي متعددي از پس يکديگر قرار دارند. در ميانه خيابان پس از عبور از کنار خانه تاريخي عامري ها - آنجا که ديوارهاي آن تا وسط خيابان پيش آمده و حريم خود را از خيابان چند ده ساله بازپس گرفته است - وارد کوچه  اي مي شوي و چند قدم جلوتر، در ميانه آن مقابل دري مي ايستي که بر بالاي آن بر کاشي هاي مزين به گل هاي اسليمي،  نوشته: اداره ميراث فرهنگي کاشان. اينجا خانه تاريخي بروجردي ها است.
آنگاه که از در ورودي به سوي حياط سرازير مي شوي، پله ها و دالاني نسبتا بلند و پيچ دار را پشت سر مي گذاري، فضاي زيبا و رويايي حياط خانه چشمت را نوازش مي دهد و آنگاه که به اندروني و بيروني خانه سرک مي کشي از اين همه زيبايي و جلال در شگفت مي ماني!
اينجاست که ناخودآگاه بر استاد معمار اين خانه آفرين مي گويي که چگونه اين چنين زيبا و موزون خشت و گل و گچ و آجر را در کنار هم به خانه اي چنين مجلل و باشکوه تبديل کرده است!
خانه اي که اينک پس از حدود 150 سال استوار و پابرجاست و زيبايي هاي خود را آن چنان حفظ کرده که در گذر زمان چيزي از ابهت و چشم نوازي اش کاسته نشده!
خانه تاريخي بروجردي ها که در محله قديمي سلطان اميراحمد کاشان قرار دارد، نمونه يکي از خانه هاي مسکوني دوره قاجار است که در سال 1280 هجري قمري توسط يکي از بازرگانان معروف کاشان، حاج سيدحسين نطنزي ساخته شده و برخي از تزئينات بدنه داخلي هشتي ورودي آن در سال 1295 هجري قمري به انجام رسيده است. اما از آنجا که مراودت تجاري اين بازرگان کاشاني بيشتر با تجار بروجرد انجام مي شده، برابر سنت هاي معمول آن زمان به بروجردي معروف شده و به همين مناسبت محل سکونت وي نيز به خانه بروجردي ها شهرت يافته است.
طراح و سازنده خانه بروجردي ها معمار چيره دست کاشاني "استاد علي مريم" بوده که خانه تاريخي طباطبايي ها و تيمچه امين الدوله در بازار کاشان نيز هنر دست اين استاد است.
خانه بروجردي ها متناسب با خصوصيات اقليمي و شرايط آب و هوايي منطقه کويري کاشان طراحي و ساخته شده، به گونه اي که در گرماي شديد تابستان هواي خنک و بسيار مطبوعي از طريق بادگيرهاي واقع در بالاي پشت بام به صورت طبيعي و دائمي به زيرزمين ها سرازير شده و در آنها جريان مي يابد. خانه بروجردي ها به طور کلي شامل دو بخش بيروني و اندروني است که سر در اصلي و هشتي ورودي بين اين دو بخش مشترک است.
علاوه بر اين هر يک از اين دو بخش درهاي جداگانه اي نيز دارند که به وسيله آنها مستقيما به کوچه دسترسي پيدا مي کنند.
اما قسمت بيروني خانه، در حقيقت همان عمارت و حياطي است که در حال حاضر مورد بازديد علاقه مندان قرار مي گيرد و مشتمل است بر: راهروي ورودي،  حياط مرکزي، تالار سرپوشيده و نورگير فوقاني آن، ايوان جنوبي، اتاق هاي تابستاني و حياط خلوت هاي بين اتاق ها و بالاخانه هايي که به صورت قرينه در دو سوي تالار اصلي قرار گرفته اند، بادگيرها، زيرزمين (سرداب)ها، اتاق پنج دري زمستاني که بدنه داخلي آن با گچبري هاي بسيار ظريفي با طرح گل و مرغ تزئين شده و اتاق هاي آفتابگير زمستاني،  بهارخواب هاي جبهه شمالي، طارمي قسمت غربي و ساير فضاها است.  تالار بزرگ و سرپوشيده و حياط خلوت هاي دوطرف آن با نقاشي هاي ظريف و هنرمندانه و گچبري هاي برجسته و بسيار بديع زينت يافته و سقف آن از داخل داراي تقسيم بندي هاي هندسي رسمي و يزدي بندي است و در قسمت فوقاني سرپوشيده در بام، نورگير فوق العاده جالبي تعبيه شده که طرح آن در نوع خود بي نظير و منحصر به فرد است. سقف ها و بدنه داخلي سرپوشيده و تالارهاي مجاور آن با نقش هاي بديع و طرح هاي گل و مرغ، اسليمي، شکارگاه و نقوش حيوانات در شيوه هاي متنوع رنگ و روغن و آبرنگ تزئين شده است.
نقاشي هاي خانه بروجردي ها زير نظر دو هنرمند بزرگ و نامدار نقاشي ايران دوران قاجار "مرحوم ميرزا ابوالحسن غفاري کاشان" (بنيانگذار اولين مدرسه نقاشي در ايران) و برادرزاده اش "مرحوم ميرزا محمدخان غفاري کاشاني" ملقب به "کمال الملک" ترسيم و طرح هاي گچبري خانه نيز با نظارت اين دو استاد به انجام رسيده است.
بخش اندروني خانه بروجردي ها شامل دو قسمت است: 1- قسمت جنوبي که داراي يک حياط مرکزي و تالار بزرگ پذيرايي مزين به آينه کاري و در دو طرف تالار بالاخانه هايي ساخته شده که رو به داخل تالار باز مي شوند. در اطراف تالار نيز اتاق هاي گوشواره بنا شده است. اتاق ها سرتاسر ضلع غربي اين قسمت از اندروني با بخش شرقي حياط بروني فصل مشترک دارند. بخش جنوبي که در گذشته از کل مجموعه تفکيک و به صورت خانه اي جداگانه درآمده، در حال تعمير و بازسازي است که پس از اتمام تعميرات به بخش بيروني پيوسته و مرتبط شده و مجموعا در معرض ديد علاقه مندان قرار گيرد.
2 - قسمت شمالي که عبارت است از يک حياط خلوت، اتاق پنج دري ساده، صندوقخانه، اتاق نشيمن و يک سرداب بزرگ که در واقع طبقه تحتاني تالار بزرگ و قسمت جنوبي اندروني است.
به طور کلي خانه بروجردي ها از نظر طرح و معماري، قدمت، تزئينات و نقاشي گچبري در زمره نفيس ترين آثار تاريخي کشور قرار دارد که بخش بيروني آن در سال 1353 توسط دولت خريداري و با شماره 1082 در فهرست آثار ملي ايران به ثبت رسيده است.
تاکنون مرمت بخش هاي مختلف و نيز استحکام بخشي قسمت هاي عمده خانه و تثبيت نقاشي ها به وسيله کارشناسان و استادکاران اداره ميراث فرهنگي کاشان انجام و برخي الحاقات و تغييرات غيراصولي انجام گرفته است.  خانه تاريخي بروجردي ها که اينک محل اداره ميراث فرهنگي کاشان است، با تلاش مسئولان ميراث فرهنگي کاشان آماده استقبال از ميهمانان و گردشگران در فصل گل و گلاب است.
خانه تاریخی بروجردی
که در محله سلطان امیر احمد قرار دارد؛ نمونه یکی از خانه های دوره قاجار است که در سال 1280 ه. ق. ساخته شده و اکنون محل اداره میراث فرهنگی
کاشان
است.
خانه بروجردی ها
از معروفترین بناهای
شهر کاشان
است و تصویر آن به عنوان نماد این شهر شناخته می شود و شاید به همین دلیل بر خلاف دیگر خانه ها بازسازی نشده است و دست نخورده باقی مانده باشد.
این خانه در محله سلطان امیراحمد
کاشان
...

خرید آنلاین


سایر محصولات

معرفی و تحلیل خانه بروجردي های در کاشان


در فایلی که آماده کرده ایم به معرفی و تحلیل یکی از خان های قدیم در شهر کاشان یعنی خانه بروجردي ها پرداخته ایم مطالبی که در فایل پاورپوینت در مورد این خانه آورده ایم عبارتند از :معرفی خانه بروجردي ها ، موقعیت خانه بروجردي ها ، دلیل نام گذار

ادامه مطلب  
خانه بروجردي ها 26 صنام فایل : خانه بروجردي ها 26 ص
فرمت : .doc
تعداد صفحه/اسلاید : 20
حجم : 1156 کیلوبایت
خانه بروجردي هاگرمی سوزنده آفتاب کاشان وقتی که از خیابان فاضل نراقی به خیابان علوی قدم می گذاری نم نمک صورتت را می سوزاند. در گوشه و کنار این خیابان بناها و خانه های تاریخی متعددی از پس یک

ادامه مطلب  
پاورپوینت بررسی و تحلیل معماری خانه بروجرديها در کاشان - 62 اسلاید


پاورپوینت بررسی و تحلیل معماری خانه بروجرديها در کاشان - 62 اسلاید فهرست مطالب  طراح ساخت: استاد علی مریم کاشانی   محله قدیمی سلطان امیراحمد کاشان   شرح پلان خانه بروجردي   

ادامه مطلب  
پاورپوینت خانه در معماری ایرانی (پس از اسلام) - 121 اسلاید


 پاورپوینت خانه در معماری ایرانی (پس از اسلام) - 121 اسلایدخانه در معماری ایرانی (پس از اسلام) اطلاعات در مورد خانه های ایرانی  بررسی اقلیم مناطق مختلف مقدمه واژه خانه  کهن ترین خانه سازی ها  طر

ادامه مطلب  
پاورپوینت معماری اصیل ایرانی در خانه بروجردي‌‌ ها


پاورپوینت معماری اصیل ایرانی در خانه بروجردي‌‌ هاپاورپوینت معماری اصیل ایرانی در خانه بروجردي‌‌ ها شامل 27 اسلاید (ویژه رشته های مهندسی معماری) می باشد. در ادامه بخشی از متن این پاورپوینت و فهرست آن را برای شم

ادامه مطلب  
پاورپوینت خانه بروجرديها کاشان


توضیحات:فایل پاورپوینت بررسی و تحلیل خانه بروجرديها کاشان، در حجم 37 اسلاید،همراه با یک هدیه ویژه.بخشی از متن:کاشان با مساحت حدود ٢١٠٠ هکتار از شمال به دریاچه نمک و شهرستان گرمسار، از شمال غربـی بـه قـم، از مشـرق بـه اردستـان، از جنـوب بـه نطنـز و

ادامه مطلب  
پاورپوینت نقد معماری خانه بروجرديها - اقلیم کاشان - 60 اسلاید


پاورپوینت نقد معماری خانه بروجرديها - اقلیم کاشان - 60 اسلایدبخشی از مطلبمحله سلطان میر احمد قدمت این خانه عصر قاجاری به 130 سال قبل باز میگردد. خانه بروجردي ها که هم بخش اندرونی و هم بیرونی دارد فاقد گودال باغچه است.

ادامه مطلب  
پاورپوینت آشنایی با معماری خانه بروجردي های کاشان


مشخصات فایل:عنوان: پاورپوینت آشنایی با معماری خانه بروجردي های کاشانتعداد اسلاید: 18 اسلایدقالب بندی: پاورپوینت فهرست مطالب: تاریخچه خانه بروجردي هاشرح مواردی درباره ی خانه های مناطق گرم و خشکشرح پلان خانه بروجردي ها مع

ادامه مطلب  
تحقیق درباره اندیشه سیاسی آیت الله بروجردي


فرمت فایل word: (لینک دانلود پایین صفحه) تعداد صفحات : 35 صفحه       چکیده                      

ادامه مطلب  
مقاله درباره موقعیت شهرستان كاشان


لینک پرداخت و دانلود در "پایین مطلب" فرمت فایل: word (قابل ویرایش و آماده پرینت) تعداد صفحات:102شهرستان كاشان از لحاظ آب و هوایی متنوع، 2100 هكتار وسعت و از شهرهایی استان اصفهان در شمال استان اصفهان است كه دارای 3بخش روستا می‌باشد

ادامه مطلب  
logo-samandehi