تحویل اکسپرس

تحویل فوری و سالم محصول

پرداخت مطمئن

پرداخت از طریق درگاه معتبر

ضمانت کیفیت

تضمین بالاترین کیفیت محصولات

پشتیبانی

پشتیبانی تلفنی

مسجد جامع بجنورد 23 صشناسه محصول: 1014080
موجود

مسجد جامع بجنورد 23 ص

برای مشاهده ضمانت خرید روی آن کلیک نمایید

قیمت : 3900تومان

برچسب ها :

مسجد جامع بجنورد 23 ص

مسجد جامع بجنورد 23 ص

نام فایل : مسجد جامع بجنورد 23 ص

فرمت : .doc

تعداد صفحه/اسلاید : 24

حجم : 2005 کیلوبایت


مقدمه
«و اقيموا وجوهكم عتد كل مسجد و ادعوه مخلصين له الدين»
(قرآن كريم)
پيوند حقيقي اسلام با هنر و معماري در يك مركز مهم تجلي يافته و آن مسجد است. ساختمان مسجد چگونگي دريافت اسلام و مسلمانان را از هنر و زيبايي نشان مي‌دهد، يعني گزينش زيبايي‌هاي كه در نشان دادن جلال و شكوه خداوند تبارك و تعالي به كار آيد و اين هنري است اصيل كه لايق مكتبي چون اسلام و جامعه‌اي چون جامعه مسلمانان است. بيشترين كاربرد معماري اسلامي در مسجد بوده است.
با توجه به دستورات اسلامي در صدر اسلام، معماري اسلامي ساده و بي‌آلايش و برخاسته از فرهنگ اسلام بود، مساجد آن دوره فضايي ساده و مردمي داشت و اغلب بناهايي مختصر و در حد نياز بود، ولي گرايش‌هاي فرهنگي از يك سو و ميل و رغبت و ظاهرسازي خلفا و پادشاهان به بناهايي مجلل و عظيم (اغلب در زمان امويان) از سوي ديگر آنها را به سوي معماري تجملاتي سوق داد.
از يك نظر مي‌توان مسجد را به دو گونه تقسيم كرد:
مساجدي كه از ابتدا به عنوان مسجد بنا شده‌اند.
معابدي كه به مسجد تبديل شده‌اند.
با ورود اسلام اسلام به ايران، ايرانيان نومسلمان، بعضي از نيايشگاه‌ها و معابد نياكان خود را به مسجد تبديل كردند و در اين امر نه تنها اشكالي نديدند، بلكه اين موضوع به خاطر سهولت دستيابي به مسجد، صرفه‌جويي در نيروي انساني و استفاده بهينه از فضاها و مصالح باقيمانده معابد و آتشكده‌ها بسيار منطقي به نظر مي‌رسيد.
يك نمونه از اين مساجد، مسجد جامع بروجرد است كه در محل آتشكده و با استفاده از مصالح آن بنا شده است كه اينك با توكل به الطاف بي‌بديل پروردگار بي‌همتا، دفتر حيات اين بناي كهن را مي‌گشاييم.
مشخصات شهرستان بروجرد
شهرستان بروجرد در شمال استان لرستان ، در 48 درجه و 40 دقيقه طول شرقي و 33 درجه و 54 دقيقه عرض شمالي واقع است. وسعت بروجرد در حدود 30 کيلومتر مربع ميباشد و جمعيت آن بر اساس سرشماري سال 1375 ، 316014 نفر است که در حدود 217804 نفر در شهر بروجرد ساکن هستند. استاد سعيد نفيسي در اين مورد مينوسيد كه كلمه بروجرد در اصل "بروگرد" بوده است. از اين گونه آباديها كه در آخر نام كلمه آنها "گرد" آمده است بسيار است كه اين كلمه معني ساختن و بنا نهادن را ميدهد. كلمه "برو" در اول نام بروجرد نيز از ريشه بروبار به معني ميوه آمده است .پس "بروگرد" به معني آبادي است كه درآن ميوه و بروبار بوده است.
شهرستان بروجرد در ناحيه‌أي کوهستاني كه ارتفاع معروفترين قلل آن همچون "گرو" به 3627 متر , "اشترانكوه" به 4328 و "سفيدكوه" به بيش از 4000 متر بلندي ميرسد، واقع شده است. درجه حرارت اين شهر از 38 درجه در تابستان تا 20 درجه زير صفر در زمستان درتغيير است.ارتفاع بروجرد از سطح دريا 1540متراست. فاصله اين شهر از تهران 394 , اهواز 500 , اصفهان 300 و همدان حدود 150 كيلومتر است.

مسجد جامع بروجرد
مسجد جامع كه عمدتاً از مساجد مهم شهر است، غالباً در بازار يا در نقطه شروع و يا كنار بدنه اصلي بازار ساخته مي‌شود و در جوار مسجد معمولاً بناهاي عام‌المنفعه مثل حمام، آب انبار، بيمارستان، ميدان و ساير تاسيسات شهري مورد نياز قرار داشته است. از طرفي چنين مذهبي از عوامل و تعيين كننده كليه روابط عبادي و سياسي و اجتماعي بوده است. بنابراين در گذشته كه مراسم نمازجمعه برپا مي‌شده و هر مسلماني خود را ملزم به شركت در آن مي‌دانسته، كم‌كم باعث شده در عين اينكه مردم از اطراف و اكناف جهت اداي نمازجمعه هر هفته به شهر مي‌آيند و مايحتاج روزمره خود را نيز تهيه و به روستا يا محل زندگي خود ببرند.
از اين نظر در كنار مساجد، كم‌كم مراكز اقتصادي شكل گرفته، و بالطبع تاسيسات مورد نياز ديگر به مروز زمان به آن افزوده شده و بافت معماري شكل مي‌گيرد كه در اكثر شهرهاي قديم ايران چنين بافت‌هايي وجود دارد و يا وجود داشته است.
در بررسي و مطالعه سابقه تاريخي مسجد جامع مشخص گرديد كه اين بنا در كنار قديمي‌ترين بافت تاريخي شهر قرار گرفته. در كوي دودانگه و كنار خيلبان جعفري قرار دارد. بناي اين مسجد متعلق به قرن سوم است و به نوشته ياقوت حموي و گروهي از مورخان به دستور حمويه بن علي كه از طرف خاندان ابي دلف، حاكم بروجرد بود، ساخته شد.
در كتاب دورنماي بروجرد درباره اين مسجد آمده است: «در آن روزگار (خلفاي عباسي) و آل اجل مردي اديب به نام احمولته بن علي البروجردي در شهر خود حكمران و وزارت آل اجل را نيز به گردن داشت. ابودلف را به شهر خود دعوت و براي ساختن مسجد جامع انديشيد و به همراه وي كنار آتشكده ويران رفت تا صلاحيت آن را از نزديك بنگرد. ابودلف پس از ديدن اظهار داشت «هذا المسجد العتيق» اما اين تفسير از دو وجه خارج نيست: يكي اينكه مسجدي بوده كه توسط بابك خرم‌ديناني نابود شده است و يا يك آتشكده قديمي و با استفاده از ديوار جنوبي آن بلكه بنا به تحقيق امروزه با بودن گنبد كنوني صورت مسجد به خود گرفته، آنگاه منبر در آن نهاده و حموله بر آن صعود و خطبه خوانده است.
اين همان مسجدي است كه ابن خلكان مي‌گويد: «و بني فيه مسجداً». صاحب ترهب القلوب (حمداله مستوفي) گويد: جامع عتيق و حديث دارد. اما گنبد آن آتشكده بوده، پيش از اسلام بوده. گويند به فرمان هما دختر بهمن ساخته شده و بودن آتشكده در اين شهر پيشينه شهرت او را ثابت مي‌كند، چون پارسيان در شهرهاي مهم آتشده داشته‌اند.
در زمان شاه عباس به علت اينكه شاه عباس از ورود قزلباش به شهر جلوگيري نمود و مردم نيز خواروبار قشون را تامين كنند، به همين علت سنگ نوشته‌ و يادبروي بر بالاي درب غربي مسجد نصب گرديد، بدين منظور:
«فرمان همايون اشرف اقدس ابوالظفر شاه عباس بهادرشرف نفاذ يافت: آنگه چون ممالك محروسه از نزول مرفه الحالند، شفقت و مرحمت شاهانه نيز درباره رفع نزول بروجرد از لوازم شمرده به تاريخ يك هزار و بيست و دو هجري».
در سال هزار و شصت و نه (دوران شاه عباس ثاني)‌ مردي به نام درويش يار محمد بخار به خرج خود و به دست خود، منبري در نه پله و در كمال ظرافت و استحكام براي مسجد ساخت و اشعاري بر بدنه راست آن در وصف منبر و تاريخ ثبت است. بيت آخر اينگونه است:
از پي تاريخ چنين خبري
گفت خرد «منبر اخلاص دان»
...

خرید آنلاین


سایر محصولات

تحقیق تاریخ بجنورد


دانـلـود تـحقیـق بـا عـنـوان، تاریخ بجنوردبخشی از متـنِ ایـن تـحقیـق :سوابق تاریخی و فرهنگی  بجنورد را در تاریخ بیژن گرد نوشته اند كه در طول زمان بیژن گرد ، بوزن گرد ، بوزنجرد بوده كه بعدها با اندك تغییری به صورت بجنورد نوشته شده است در شمال غربی شهر

ادامه مطلب  
تحقیق جغرافیای شهر اصفهان به همراه تصاویر


دانـلـود تـحقیـق بـا عـنـوان، شهر اصفهانبخشی از متـنِ ایـن تـحقیـق :میدان امامدر محل این میدان (قبل از آنكه شهر اصفهان به پایتختى صفویه انتخاب شود) باغى وسیع به نام نقش ‏جهان وجود داشته است. در دوره شاه‏ عباس اول، آن باغ را

ادامه مطلب  
تحقیق در مورد استان خراسان شمالی


دانـلـود تـحقیـق بـا عـنـوان استان خراسان،بخشی از متـنِ ایـن تـحقیـق : استان خراسان با مساحت 313335 كیلومتر مربع وسیعترین استان كشور بوده و در قسمت شرق و شمال شرق كشور قرار گرفته است.خراسان مجموعه ای است از عوارض جغرافیائی مركب از فلاتها و ج

ادامه مطلب  
پاورپوینت مساجد دوره اسلامی (پروژه درس آشنایی با معماری اسلامی)


         نوع فایل: power pointقابل ویرایش 116 اسلاید توجه: این پاورپوینت دارای اشکال مختلف از مطالب فوق می باشد. چکیده:موقعیت بنا: مسجد ریحان در بخش مرکزی شهر

ادامه مطلب  
پاورپوینت اثرات مخاطرات ژئومورفولوژی درتوسعه شهری (مطالعه موردی : حوضه بجنورد)


       نوع فایل power point قابل ویرایش 44 اسلاید قسمتی از اسلایدهامخاطرات ژئومورفولوژیکی نظیر سیل، زلزله،فرونشینی، فرسایش ،حرکات توده ای دامنه ای، طوفان و

ادامه مطلب  
دانلود پاورپوینت طرح جامع شهر بجنورد شامل 65 اسلاید با تخفیف ویژه اورمیاباکس


      عنوان :دانلود پاورپوینت طرح جامع شهر بجنورد شامل 65 اسلاید با تخفیف ویژه اورمیاباکسفرمت : POWERPOINT(قابل ویرایش)تعداد اسلاید:65اسلاید با فرمت PPT با طراحی فوق العاده

ادامه مطلب  
232 - دانلود پروژه: بررسی معماری مسجد و مدرسه شهید مطهری و مسجد (شاه‌ سابق) و مسجد جامع (عتیق) تهران


         فرمت فایل:   ورد – Word و قابل ویرایشتعداد صفحات:    144      

ادامه مطلب  
پاورپوینت طرح جامع شهر بجنورد - 65 اسلاید


پاورپوینت طرح جامع شهر بجنورد - 65 اسلاید فهرست مطالب :   1- مطالعات منطقه‌ای (خراسان شمالی) و حوزه نفوذ موقعیت شهر و شهرستان بجنورد در استان خراسان شمالی اندازه جمعیتی نقاط شهری استان موقعیت حوزه نفوذ در شهرستان بجنورد نت

ادامه مطلب  
پاورپوینت مسجد برای درس معماری اسلامی


پاورپوینت مسجد برای درس معماری اسلامی این پاورپوینت دارای 44 اسلاید بوده و در آن برای درک بهتر از نمودارها و تصاویر در کنار متن و توضیحات استفاده شده است. پاورپوینت مسجد برای درس آشنایی با معماری اسلامی تهیه شده که در ادامه بخشی از آن ر

ادامه مطلب  
مطالعه، آسیب شناسی، طرح مرمت و احیاء حسینیه جاجرمی بجنورد


مطالعه، آسیب شناسی، طرح مرمت و احیاء حسینیه جاجرمی بجنورد در قالب pdf در 200 صفحه (قابل کپی به word)این بنا در سال 1325 هجری قمری توسط استاد غلامرضا بنا یزدی ساخته شده است. از بناهای متعلق به اواخر دوران قاجار م

ادامه مطلب  
logo-samandehi